Wybrane czynniki różnicujące występowanie zaburzeń depresyjnych u młodzieży.

Rodzice często pytają mnie czy to możliwe, żeby 12 czy 14-latek miał depresję. Czy złe samopoczucie i tzw. „doły” to nie jakaś ściema, żeby nie iść do szkoły. Otóż nie koniecznie. Młodzi ludzie również mogą zachorować na depresję. Bo depresja jest chorobą, nie zwykłym smutkiem.
Czytaj dalej Wybrane czynniki różnicujące występowanie zaburzeń depresyjnych u młodzieży.

meno-3

Przekwit może być rozkwitem.

Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował ludzi różnych dziedzin nauki. Kobiety rzeźbiono, portretowano, opisywano. Ukazywano w roli idealnych istot niosących ukojenie lub demonów sprowadzających mękę. Przez jednych są kochane i uwielbiane, podawane za wzór wytrzymałości,  przez innych kojarzone z bezbronnością, kruchością, słabością. Pomimo, iż wielokrotnie na kartach historii wykazywały się walecznością, zaradnością i odwagą to mimo ewoluowania tego wizerunku w XXI  wieku nadal uważa się je za „słabą płeć”.  Jednak największy lęk i zdziwienie powodują procesy fizjologiczne jakie zachodzą w organizmie kobiety związane przede wszystkim z menstruacją, owulacją, oraz procesem klimakterium. W czasach prehistorii występowanie miesiączki było tematem tabu z którym wiązało się wiele mitów, przesądów i zakazów. W przeszłości kobiety przechodzące menstruację były separowane od reszty populacji, a praktyka ta ma miejsce jeszcze w niektórych rejonach naszego globu do dnia dzisiejszego.

Czytaj dalej Przekwit może być rozkwitem.

Człowiek w obliczu kryzysu

kolorypsych

„Kryzys manifestuje się wieloma wymiarami,
kształtami i kolorami…”

B.S. Liese

Trudne doświadczenia wpisane są w życie człowieka. Są naturalną składową ludzkiego losu. Poruszające, dramatyczne wydarzenia od zawsze opisywane były przez poetów, pisarzy, muzyków, reżyserów filmowych, psychologów, naukowców. Chwile załamania, zwątpienia nieustannie przeplatają się z chwilami radości i sukcesu. Te ciągle wahania budzą wiele emocji, wzruszeń, skłaniają do refleksji.
Czytaj dalej Człowiek w obliczu kryzysu

W TYM SZALEŃSTWIE NIE MA METODY – o psychiatrii w filmie fabularnym

Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem

„O roli kina napisano już wiele. Jeśli traktujemy kino jako sztukę, musimy brać pod uwagę, że nie wszystko jest autentyczne, rzeczywiste i dosłowne. Sztuka wszelaka przepełniona jest przecież metaforami, niedopowiedzeniami i naszą interpretacją. Interpretacją widza – czyli w zasadzie tyle wniosków z filmu, ile osób go oglądających. A przecież u każdej z tych osób może on budzić różne emocje, różne wnioski i budować różne postawy. Robi się niezły miszmasz. Jak nie możemy mieć pretensji do pisarzy o fikcję literacką, tak nie powinniśmy mieć pretensji do filmowców, że rozmijają się z prawdą, koloryzują, fantazjują, przenoszą nas w inny świat. Wszak na tym polega piękno kina i jego istota.” O tym, jak choroby psychiczne i praca psychiatrów jest pokazywana w kinie pisze Dominika Miedzińska, pasjonatka kina, socjoterapeutka na oddziale psychiatrycznym.
Czytaj dalej W TYM SZALEŃSTWIE NIE MA METODY – o psychiatrii w filmie fabularnym

O kobiecej przyjaźni w filmach i nie tylko…

Już w latach 60-tych i 70-tych XX wieku badano zjawisko terapeutycznego wpływu przyjaźni (Schofield, 1964). W tych latach także ruchy kobiece zwracały szczególną uwagę na przyjaźń z innymi kobietami (Smith-Rosenberg, 1975). Może dlatego tak spora liczba filmów o kobiecej przyjaźni osadzona jest w realiach połowy XX wieku? Może to wtedy kobiety się jednoczyły, by walczyć we wspólnej sprawie, okazać sobie wsparcie, dodać siły? Materiałami dokumentującymi kobiecą przyjaźń są listy i pamiętniki, które pisały. Kobietom łatwiej niż mężczyznom mówić (pisać) o emocjach i uczuciach, więc jest to bogaty i inspirujący materiał.
Czytaj dalej O kobiecej przyjaźni w filmach i nie tylko…